Urheilijoiden palkitseminen

Mustasaaren kunta palkitsi menestyneitä urheilijoita kulttuuritalossa keskiviikkona 4.1.2017.

Kriteerit:
- SM-, PM-, EM- tai MM-mitali tai Suomen edustaminen maajoukkueessa.
- Palkittavien urheilijoiden tulee asua Mustasaaressa.

Urheilijoiden palkitseminen, esite >>>


Palkitut 2016

073

Amerikkalainen jalkapallo
Kallio Felix West Coast Vikings
SM-hopea- Juniorit 15
Edustanut Suomen maajoukkuetta U15 och U17
Korkeamäki Oskari West Coast Vikings
PM-kulta - Juniorit 19
Edustanut Suomen maajoukkuetta
Lylander Petteri West Coast Vikings 
SM-hopea - Juniorit 15
Talso Leevi West Coast Vikings 
SM-hopea - Juniorit 15

Biljardi
Järvinen Juha-Matti
Vaasa Senior Biljard
SM-pronssi - Pool joukkue, seniorit

Paini
Ilvesoksa Sami Nurmon Jymy
MM-hopea- Kreikkalainen-roomalainen paini - Miehet 35-40
SM-pronssi- Kreikkalainen-roomalainen paini - Miehet 130 kg
Pada Oliver Vaasan Voima-Veikot
PM-kulta - Pojat 32 kg
Edustanut Suomea Baltian mestaruuskilpailussa

Jousiammunta
Ketelä
Tuula Vaasan Diana -57
SM-kulta- Talja, 20 yrd 120 nuolta, sisällä - AFFU
SM-hopea- Talja, 20 yrd 60 nuolta, sisällä - AFFU
SM-pronssi- Talja, sisällä - NT
Ketelä Tapio Vaasan Diana -57
SM-kulta- Vaisto, ulkona - Herrar 50
SM-kulta- Vaisto, 20 yrd 120 nuolta, sisällä - VMBBR
SM-hopea- Vaisto, ulkona - YV
Ketelä Tommi Vaasan Diana -57
SM-kulta- Tähtäin, 20 yrd 60 nuolta, sisällä - JMFSR
SM-hopea- Tähtäin, sisällä - Juniorit 17 mixed
SM-hopea- Tähtäin, 20 yrd 120 nuolta, sisällä - JMFSR
SM-pronssi-Tähtäin, sisälllä - Pojat 17
Ketola Nico Vaasan Diana -57
SM-kulta- Vaisto, 20 yrd 60 nuolta, sisällä - CMBBR
Ketola Sofia Vaasan Diana -57
EM-kulta- Vaisto, maasto, sisällä - Juniorit 15
PM-hopea- Vaisto, ulkona - Juniorit 15 joukkue
PM-pronssi- Vaisto, ulkona - Juniorit 15
SM-kulta- Vaisto, ulkona - Tytöt 15
SM-kulta- Vaisto, sisällä - Juniorit 15
SM-kulta- Vaisto, 20yrd 60 nuolta, maasto sisällä - JFBBR
SM-kulta- Vaisto, 20yrd 120 nuolta, maasto sisälllä - JFBBR
SM-kulta- Vaisto, flint, maasto sisällä - JFBBR
SM-pronssi- Tähtäin, sisällä - Mixed 15 joukkue
Lasén Adrian Vaasan Diana -57
SM-hopea- Tähtäin, 20 yrd 60 nuolta, sisällä - JMFSR
Lehtomäki Hanna Vaasan Diana -57
SM-kulta- Tähtäin, 20yrd 120 nuolta, sisällä - JFFSR
SM-kulta- Tähtäin, flint sisällä - JFFSR
SM-kulta- Tähtäin, maasto ulkona - JFFSR
SM-hopea- Tähtäin, sisällä - Mixed 17 joukkue
SM-pronssi- Tähtäin, sisällä - Naiset 17
SM-pronssi- Tähtäin, ulkona - Naiset 17
SM-pronssi- Tähtäin, ulkona - Mixed 17 joukkue
Smeds Oskar Vaasan Diana -57
PM-pronssi- Tähtäin, ulkona - Miehet 17 joukkue
SM-pronssi- Tähtäin, ulkona - Miehet 17
 SM-pronssi- Tähtäin, ulkona - Mixed 17 joukkue
Smeds Ylva Vaasan Diana -57
SM-kulta-Tähtäin, sisällä - Tytöt 13
SM-kulta- Tähtäin, ulkona - Tytöt 13

Pyöräly
Suojanen Aslak
Vaasanseudun MTB
SM-hopea- MTB Enduro - Juniorit 15
Linde Jan Nykarleby cykelklubb
SM-kulta- Tempo - Miehet 60
SM-kulta- Maantie - Miehet 60
Riddar Harry Närpes Kraft Cykelförening
SM-kulta- Tempo - Miehet 55

Tanssiurheilu
Tuisku Janica Vaasan tanssikoulu Kipinä
SM-kulta - Katutanssimuodostelma - Aikuset 30 +
Valkeakari-Hietanen Mia Vaasan tanssikoulu Kipinä
SM-kulta- Katutanssimuodostelma - Aikuiset 30 +

Jalkapallo
Söderström
Fanny Vasa IFK
SM-pronssi - B-tytöt
Virkkala
Charlotta Vasa IFK
SM-pronssi - B-tytöt

Yleisurheilu
Backlund Jan-Anders Gamlakarleby IF
SM-kulta- 1500 m, halli - Miehet 40
SM-hopea- 800 m, halli - Miehet 40
Eriksson Heidi IK Falken
SM-pronssi- 1500 m, halli - Naiset
Edustanut Suomea Suomi-Ruotsi-maaottelussa - 5000 m
Fremling Christian Wasa Endurance
SM-hopea- Maastojuoksu - Miehet 55
SM-hopea- 10 000 m - Miehet 55
SM-pronssi- Puolimaraton, miehet55
Kaas Jan Gamlakarleby IF
SM-kulta- 1500 m, halli - Miehet 35
SM-kulta- 3000 m, halli - Miehet 35
Keskinen Jere Vaasan Toverit
SM-kulta- Seiväs, halli - Miehet 17
SM-pronssi- Seiväs - Miehet 17
Edustanut Suomea Suomi-Ruotsi-maaottelussa - Seiväs
Edustanut Suomea Euroopan mestaruuskisoissa U18 - Seiväs
Kilpiö-Nikula Margit Kunto-Pirkat
SM-hopea- 10 000 m - Naiset 65
SM-hopea- Maastojuoksu - Naiset 65 joukkue
SM-pronssi- 3000 m, halli - Naiset 65
Kvist Mathilda Vasa Idrottssällskap
SM-kulta- 100 m aidat - Tytöt 17
SM-pronssi- 400 m aidat - Tytöt 17
Edustanut Suomea Suomi-Ruotsi-maaottelussa - 100 m aidat
Lahti Tommy IF Femman
PM-kulta— Painonheitto - Miehet 35 
PM-kulta—  800m - Miehet 35
PM-kulta— Ruotsalaisviesti - Miehett 35
PM-kulta— Heittoviisiottelu - Miehet 35
SM-hopea - 3000 m kävely, halli - Miehet 35
SM-hopea— Korkeus - Miehet 35
SM-pronssi— Kolmiloikka, halli - Miehet 35
SM-pronssi— Kymmenottelu - Miehet 35
SM-pronssi— 400 m aidat - Miehet 35
SM-pronssi— Kolmiloikka - Miehet 35
Nikula Jouko Kunto-Pirkat
EM-hopea— Kuula, halli - Miehet 60
PM-kulta— Kolmiloikka - Miehet 60
PM-kulta— Kuula - Miehet 60
PM-kulta— Pituus - Miehet 60
SM-kulta— Kolmiloikka, halli - Miehet 60
SM-kulta- Vauhditon pituus, halli - Miehet 60
SM-kulta— 60 m aidat, halli - Miehet 60
SM-kulta— Kuula, halli - Miehet 60
SM-kulta— Kuula - Miehet 60
SM-kulta— Pituus, halli - Miehet 60
SM-hopea— Vauhditon kolmiloikka, halli - Miehet 60
SM-pronssi— Korkeus, halli - Miehet 60
Sund Linn Vasa Idrottssällskap
SM-hopea— Kuula - Tytöt 15
SM-pronssi— Kiekko - Tytöt 15
Svartsjö Alex IF Femman
SM-hopea- 3000 m - Miehet 17
Träskelin Sune IF Femman
SM-hopea- Maastojuoksu - Miehet 65
Westö Mikael Vasa Idrottssällskap
SM-pronssi- Seiväs - Miehet
Edustanut Suomea Suomi-Ruotsi-maaottelussa - Seiväs

jääkiekko
Hietaharju Anni Kuortane Team
SM-kulta— A-tytöt
Edustanut Suomen maajoukkuetta maaottelussa
Salo Robin Vaasan Sport
MM-kulta— U18
Edustanut Suomen maajuokkuetta
Edustanut Suomea maailmanmestaruuskilpailuissa

Kamppailulajit
Kinnunen Santeri BBJ Vaasa
SM-pronssi- Brasilialainen Ju-Jutsu - Pojat 14-15, 58 kg

Maastohiihto
Enlund Alexandra IF Femman
SM-hopea— Viesti 3x3 km - Naiset 20
Holmback Hannes IF Femman
SM-hopea—  Viesti 3x5 km - Miehet 18
Lahti Tommy IF Femman
SM-hopea— 30 km, vapaa tyyli - Miehet 35
SM-pronssi— Sprintti, vapaa tyyli - Miehet 35
Strandholm Jessica Vörå IF
MM-hopea— 10 km perinteinen tyyli - Naiset 30
MM-hopea— Viesti 4x5 km, naiset 30
MM-hopea— 30 km perinteinen tyyli - Naiset 30
Sundsten Robin IF Femman
SM-kulta— 15 km perinteinen tyyli - Miehet 17
SM-kulta— 10 km vapaa tyyli - Miehet 17
SM-kulta— 20 km perinteinen tyyli - Miehet 17
SM-hopea—  Viesti 3x5 km - Miehet 18
Edustanut Suomea Pohjoismaiden mestaruuskilpailuissa - Miehet 18
Sundström Niklas IF Femman
SM-hopea—  Viesti 3x5 km - Miehet 18

Moottoriurheilu
Järf Mats Vasa motorklubb
PM-kulta— Jääspeedway - Yleinen sarja
Tekoniemi Roni
SM-kulta— Drag racing - Junior Dragster

Suunnistus
Fred Bodil IF Femman
SM-hopea— Viesti, hiihtosuunnistus - Naiset 150
SM-pronssi— Keskimatka, hiihtosuunnistus - Naiset 60
SM-pronssi— Erikoispitkä matka, hiihtosuunnistus - Naiset 60
Fred Marie IF Femman
SM-hopea— Viesti, hiihtosuunnistus - Naiset 150
Portin Fredric Paimion Rasti
SM-hopea— Viesti - Miehet
SM-hopea— Keskimatka - Miehet
SM-pronssi— Pitkämatka - Miehet
Edustanut Suomen maajuokkuetta
Edustanut Suomea Euroopanmestaruuskilpailuissa ja Maailmanmestaruuskilpailuissa
Pått Saga IF Minken
SM-hopea— Keskimatka, pyöräsuunnistus - Naiset 65
Sundelin Peter IF Femman
SM-hopea— Viesti, hiihtosuunnistus - Miehet
SM-hopea— Parisprintti, hiihtosuunnistus - Miehet

Parabandminton
Villanen Timo Vaasan Sulkis
SM-pronssi - WH1
Edustanut Suomea Euroopan mestaruuskisoissa

Rullskisåkning
Lahti Tommy IF Femman
SM-kulta— Sprintti, vapaa tyyli - Miehet 35
SM-kulta— Normaali matka, vapaa tyyli - Miehet 35

Simning
Piiroinen Markku Vasa Simsällskap
SM-kulta— 4x100m sekauinti, pitkä rata - Sekajoukkue 200-239
SM-hopea— 4x50m, vapaauinti, lyhyt rata - Miehet 240-279
SM-hopea— 4x50m, vapaauinti, pitkä rata - Miehet 240-279
SM-pronssi— 4x50m sekauinti, lyhyt rata - Miehet 240-279

Skytte
Fred Christer Vasa Skyttegille & Vaasan Reserviläiset
SM-kulta— Pystykorva 300 m, ampumaurheilu - Miehet 50, joukkue
SM-hopea— Pienoiskivääri HV 25 m 3x25 ls, pistelajit, kasa-ammunta, sisällä - Yleinen sarja
SM-hopea— Ilmakivääri HV 25 m 3x25 ls, pistelajit, kasa-ammunta, sisällä - Yleinen sarja
SM-hopea— Pystykorva 300 m, ampumaurheilu - Miehet 50
SM-hopea— Perinnepistooli 50 m 30 ls, ampumaurheilu - Miehet 50
SM-pronssi— Perinnekivääri 150 m 3x10 ls, ampumaurheilu - Miehet 50
SM-pronssi— Perinnepistooli 50  m, ampumaurheilu - Miehet 50, joukkue
SM-pronssi— Perinnepistooli, koulu 25 m 3x10 ls, ampumaurheilu - Miehet 50
SM-pronssi— Perinnepistooli, kuvio 25 m 30 ls, ampumaurheilu - Miehet 50, joukkue
Grims Börje Skatila Jakt- och skytteförening
SM-pronssi— Pohjoismaiden metsästysammunta- Yleinen sarja, joukkue
Kivisaari Tomi Vasa Skyttegille
SM-kulta— Standard Manual Division - Yleinen sarja, joukkue
SM-hopea— 3-gun - Yleinen sarja, joukkue
Lundvik Jonas Vasa Skyttegille
SM-pronssi— Pistooli, production - Yleinen sarja, joukkue
Viitala Risto Vasa Skyttegille
Edustanut Suomea Euroopan mestaruuskisoissa

Strongman
Keskinen Juha Power Team Vaasan Atleettiklubi
SM-kulta— Strongman - Miehet 105 kg

Triathlon Lahti Tommy Wasa Triathlon
SM-pronssi— Talvitriathlon - Miehet 35